Darmowa dostawa od 700,00 zł

Rodzaje oczyszczaczy powietrza – który wybrać?

2020-09-24
Rodzaje oczyszczaczy powietrza – który wybrać?

Po co Ci oczyszczacz powietrza?

Jeśli wciąż nie jesteś przekonany do zakupienia oczyszczacza, to warto na początku tego artykułu rozwiać Twoje wątpliwości. Oczyszczacz jest urządzeniem, które sprawdzi się w każdym domu. W zależności od danego modelu, poradzi sobie z różnymi problemami. Czyste powietrze to podstawowa gwarancja zdrowia i braku problemów z oddychaniem czy alergiami. Każdy, kto potrzebuje nieskazitelnej atmosfery w swoim domu, powinien zastanowić się nad oczyszczaczem.

Komu jednak przyda się on przede wszystkim? Oczyszczacz powietrza to niezbędnik, jeśli ktoś w Twoim domu cierpi na alergię lub inne choroby, np. układu oddechowego. Dzięki urządzeniu, taka osoba poczuje się o niebo lepiej. Pozbędziesz się bakterii, wirusów i sierści – co pozwoli na swobodne oddychanie pełną piersią. Zakup oczyszczacza to także dobry pomysł, jeśli mieszkasz w dużym mieście. Spaliny i smog są niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia, więc warto zabezpieczyć się przed przykrymi konsekwencjami. Zbawienny wpływ tego typu urządzenia mają także dla osób starszych i dzieci – jest to grupa szczególnie narażona. Odpowiedni filtr zapewni Ci także brak problemu z brzydkimi zapachami. 

Jakie są rodzaje oczyszczaczy powietrza?

Oczyszczacze powietrza dzielą się zazwyczaj według tego, jakie filtry posiadają. To determinuje ich możliwości w zakresie oczyszczania powietrza. Niektóre urządzenia mają tylko jeden filtr, więc poradzą sobie np. z wirusami ale już np. z sierścią niekoniecznie. Na szczęście wybór oczyszczaczy jest naprawdę duży. Sprawdź, jakie filtry odpowiadają za co i znajdź swoje idealne urządzenie! 

Oczyszczacze powietrza z filtrem wstępnym

Jest to rodzaj filtra, który posiada niemal każdy oczyszczacz. Stanowi on pierwszą barierę, która ma za zadanie wyłapywanie największych cząsteczek z powietrza – takich jak sierść, kurz, duże cząsteczki zanieczyszczeń. Dzięki temu spełnia dwie funkcje:
 • chroni nas przed cząsteczkami, które mogłyby być dla nas szkodliwe,
 • chroni wnętrze urządzenia i pozostałe filtry przed zapchaniem.
Zazwyczaj taki filtr posiada dość duże “oczka”. Wykonany jest zwykle z aluminium lub plastiku. Jest widoczny od razu po zdjęciu obudowy oczyszczacza. Polecamy wybór takich oczyszczaczy, które tego rodzaju filtr posiadają – dzięki temu urządzenie działa sprawniej, a Ty unikasz konieczności częstszej wymiany pozostałych filtrów.

Jak czyścić filtr wstępny?

Plusem oczyszczaczy z filtrem wstępnym jest również to, że ich pielęgnacja jest bardzo prosta. Wystarczy regularnie, najlepiej raz w tygodniu, przemyć filtr wstępny pod bieżącą wodą lub wytrzeć zwilżoną szmatką. Dokładne instrukcje zawsze znajdziesz w instrukcji obsługi. Pamiętaj, aby z ponownym montażem  odczekać do kompletnego wyschnięcia filtra

Regularne czyszczanie filtra wstepnego jest kluczowe – zapchany uniemożliwia przedostawanie się zabrudzeniom do kolejnych filtrów. Zmniejsza to efektywność działania całego urządzenia. 

Oczyszczacze z filtrem wstępnym dostępne na Friker.pl to m.in. oczyszczacz powietrza Winix Tower QS z głośnikiem JBL Ten model nie tylko zadba o świeże powietrze w Twoim domu, ale także pozwoli Ci na słuchanie ulubionej muzyki! Dzięki niemu pozbędziesz się:

 • Pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM10 i wszystkich innych do wielkości 0,3 mikrona,
 • Pyłków kwiatowych,
 • Sierści zwierząt,
 • Dymu,
 • zarodników grzybów i pleśni,
 • Toksycznych odczynników,
 • Nieprzyjemnych zapachów,
 • Alergenów.
Nieco tańszą opcją, bez dodatkowych funkcji, jest oczyszczacz powietrza Winix ZERO N. Poradzi sobie on jednak doskonale z pyłami zawieszonymi, alergenami i różnego rodzaju toksycznymi związkami, a także kurzem i zarodnikami pleśni. Do tego ma minimalistyczny, ciekawy design oraz jest bardzo cichy – dzięki czemu idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym.Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA

Filtr HEPA to wyjątkowy produkt, który pozwala na wychwycenie nawet niewielkich cząsteczek zanieczyszczeń. HEPA to skrót od wysokoskutecznego filtru cząsteczkowego powietrza (High Efficiency Particulate Air). To, co wyróżnią HEPĘ, to przede wszystkim jego budowa. Filtr składa się bowiem z cienkich warstw włókna szklanego, które łączą się tworząc charakterystyczny wzór harmonijki.

Taka konstrukcja oraz wykorzystany materiał pozwalają filtrowi HEPA wychwytywać bardzo wiele zanieczyszczeń powietrza. Ich skuteczność jest tak wysoka, że często są wykorzystywane na salach operacyjnych czy w laboratoriach. Tam, gdzie wymagana jest sterylność powietrza – HEPA sprawdzi się idealnie. Jeśli zatem zastanawiasz się, jaki rodzaj oczyszczacza sprawdzi się dla alergika lub astmatyka – to zdecydowanie polecamy Ci ten z filtrem HEPA

Jakich zanieczyszczeń pozbędzie się oczyszczacz z filtrem HEPA?

Taki filtr pozwala na dokładne oczyszczenie powietrza. Dzięki niemu pozbędziesz się: 
 • pyłów zawieszonych,
 • roztoczy kurzu,
 • pyłków,
 • bakterii i wirusów.
W zależności od tego, jak dokładny chcesz osiągnąć stopień oczyszczenia, masz do dyspozycji kilka oznaczeń: E10, E11, E12, H13 i H14. E10 jest już obecnie nie produkowany, ze względu na najmniejszą skuteczność (zaledwie 85%). Większość domowych oczyszczaczy ma filtr HEPA z oznaczeniem E11, E12 lub H13 (odpowiednio 95%, 99,5% oraz 99,95% skuteczności). Pamiętaj, że w tym przypadku nie pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów. Dlatego większość urządzeń posiadających technologię HEPA, wyposażony jest również w filtr węglowy.

Jak czyścić filtr HEPA?

Filtr HEPA jest dość delikatny. Z tego względu należy go czyścić bardzo ostrożnie, najlepiej odkurzając, co ok. 3-4 tygodnie. Zapewnisz mu w ten sposób dłuższy żywot oraz zwiększysz efektywność. Pamiętaj, żeby nie czyścić ich wodą! Dokładne instrukcje znajdziesz jednak na instrukcji dołączonej do opakowania przez producenta. 

Rodzaje oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA na Firker.pl

Jako, że HEPA jest wyjątkowo skuteczny, to znajdziesz oczyszczacze z tym filtrem także w naszym sklepie. Oczyszczacz powietrza Winix U300 oczyści nawet 66-cio metrową przestrzeń! Dzięki niemu pozbędziesz się nie tylko wirusów, bakterii czy pyłów, ale także nieprzyjemnego zapachu! Umożliwia to filtr węglowy. Samo urządzenie jest ciche, posiada kilka trybów pracy oraz czujnik jakości powietrza VOC. 

Tańszą, ale nadal wysoce skuteczną propozycją jest oczyszczacz powietrza Winix P150. WINIX P150 jest oczyszczaczem nowej generacji, doskonale sprawdzającym się w niewielkich pomieszczeniach, takich jak pokoje dziecięce, gabinety czy sypialnie. Również posiada filtr węglowy, co pozwoli na oczyszczenie powietrza z nieprzyjemnych zapachów. 

Oczyszczacze powietrza z filtrem węglowym

Filtr węglowy służy głównie do wychwytywania z powietrza cząsteczek nieprzyjemnych zapachów. Usuwa on organiczne zanieczyszczenia, czyli lotne związki organiczne (takie, które szkodzą człowiekowi, są toksyczne i rakotwórcze, jak chociażby dym papierosowy czy folmaldehyd) oraz odory (pochodzące np. z hodowli zwierząt, wysypisk śmieci, fabryk). 

Dla wielu osób to właśnie brzydkie zapachy są głównym powodem kupna takiego urządzenia. Dlatego szukają wśród rodzajów oczyszczaczy powietrza takich, które im z tym zadaniem pomogą. Jeśli i Ty do nich należysz – koniecznie wybierz model posiadający filtr węglowy. 

Filtr węglowy przypomina plaster miodu – dzięki temu jego powierzchnia przechwytuje jak najwięcej zanieczyszczeń. Niektóre filtry są wzmocnione dzięki wykorzystaniu w ich produkcji żelu krzemionkowego i zeolitu

Jak czyścić filtr węglowy?

 W tym przypadku najlepiej zapoznać się z instrukcją. Większość filtrów można odkurzać (co kilka tygodni), ale niektóre można także swobodnie myć pod bieżącą wodą. Pamiętaj, że odpowiednie eksploatowanie filtra wydłuży jego żywotność. Jeśli szukasz dobrego oczyszczacza powietrza z filtrem węglowym, koniecznie sprawdź oczyszczacz powietrza Winix U300. Jest to wysoce wydajny sprzęt, który pozwoli na skuteczne oczyszczenie powietrza. Z tym urządzeniem możesz spać spokojnie i oddychać pełną piersią! 

Oczyszczacze powietrza z filtrem ceramicznym

Kolejnym rodzajem oczyszczaczy powietrza jest ten z filtrem ceramicznym. Jego główną zaletą jest to, że nie trzeba go wymieniać. Wystarczy regularnie go czyścić (z zewnątrz). Jego tajemnica tkwi w budowie. Sercem ceramicznego filtra jest bowiem rdzeń sterylizujący TSS™. Ten sprytny wynalazek rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur – nawet do 200 stopni Celsjusza! Pozwala to na zabicie aż 99,99% mikroorganizmów, czyli głównie roztoczy, zarodników grzybów i pleśni, bakterii oraz wirusów. 

Oczyszczacz z filtrem TSS polecamy zatem głównie alergikom. Dzięki wysokiej skuteczności filtra w pozbywaniu się szkodliwych mikroorganizmów, możesz mieć pewność, że osoby cierpiące na alergie, odetchną z ulgą. 

Oczyszczone powietrze jest automatycznie schładzane, dlatego nie musisz się obawiać, że w czasie upałów, temperatura w pokoju jeszcze wzrośnie. Dodatkowo takie oczyszczacze często obniżają poziom ozonu w powietrzu. A Ty oszczędzasz, bo nie musisz wydawać na dodatkowe filtry! Ten rodzaj oczyszczacza sprawdzi się zatem dla tych, którzy szukają głównie odpowiedz na pozbycie się roztoczy, wirusów i bakterii, a do tego nie lubią przepłacać. 

Twojej uwadze polecamy m.in. oczyszczacz powietrza dla ALERGIKÓW AirFree IRIS12. Poradzi on sobie z pomieszczeniami nawet do 50 metrów kwadratowych i idealnie nadaje się dla alergików.
 

Rodzaje oczyszczaczy powietrza ze względu na dodatkowe funkcje

Choć główną funkcją oczyszczaczy powinno być właśnie uzdatnianie powietrza, to jednak warto wiedzieć, że część urządzeń ma także dodatkowe funkcjonalności. Część z nich dodatkowo wspiera proces oczyszczania powietrza:
 • oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – odpowiednio nawilżone powietrze to dodatkowa wartość dla domowników. Pozwala uniknąć przykrych dolegliwości zdrowotnych, takich jak migreny, zapchane zatoki czy osłabienie. Dodatkowo pomaga rosnąć domowym roślinom!
 • oczyszczacz powietrza z jonizatorem – nie tylko oczyszcza powietrze, ale także zapewnia odpowiednią ilość jonów, co dodatkowo poprawia komfort osób znajdujących się w pobliżu urządzenia.

 Wybierając oczyszczacz powietrza warto zwrócić także uwagę na inne kwestie, takie jak np.:
 • dodatkowe tryby (np. tryb cichej pracy – przyda się w nocy i w pokoju dziecięcym).
 • rozmiar pomieszczenia – nie każdy oczyszczacz nadaje się do pracy w dużych pokojach. Sprawdź najpierw, czy dany model poradzi sobie z wyzwaniem.
 • poziom głośności – na naszym sklepie znajdziesz wiele modeli, które są niezwykle ciche i niemal niezauważalne. 
Rodzajów oczyszczaczy powietrza jest wiele. Wszystko jednak zależy od Twoich potrzeb. Mamy nadzieję, że udało się nam rozwiać Twoje wątpliwości! Jeśli nie – napisz do nas, a chętnie pomożemy! Zapraszamy do zakupów na Friker.pl!
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Oczyszczacz powietrza Winix ZERO

Oczyszczacz powietrza Winix ZERO

1 359,00 zł999,00 zł
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 6 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-04-19
zamówienie zostało dostarczone w wyjątkowo szybkim terminie.
2021-02-01
Profesjonalnie, szybko, towar zgodny z zamówieniem.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel